Piłka nożna w hali, czyli futsal, jest w Polsce popularna zwłaszcza jesienią i zimą. Gdy za oknem robi się chłodniej i pada deszcz, wiele osób przenosi się z piłką pod dach. Jak przygotować się do gry w hali? Potrzebne będą przede wszystkim odpowiednie buty, przyda się również skrojona pod halę piłka.

Futsal – podstawowe zasady

Futsal potocznie jest nazywany halówką. Profesjonalne rozgrywki odbywają się na boisku o długości od 38 do 42 metrów i szerokości w granicach 18-22 metrów. W związku z tym znacznie mniejsze niż w przypadku boiska do piłki nożnej 11-osobowej są również pola karne pod obiema bramkami. Mecze odbywają się na płaskiej, gładkiej i nieścieralnej nawierzchni – zwykle jest ona wykonana z drewna lub tworzywa sztucznego wykazującego podobne właściwości.

Zawodnicy futsalu grają w drużynach złożonych z pięciu osób – czterech grających w polu oraz bramkarza. Na ławce rezerwowych może się znajdować nawet dziewięciu dodatkowych zawodników, w przeciwieństwie do podstawowej odmiany piłki nożnej limit zmian jest nieograniczony. Mecze składają się z dwóch połów po 20 minut efektywnego czasu gry, co oznacza, że sędziowie mogą zatrzymywać boiskowy zegar.

Buty do gry w hali

Same zasady gry w futsal w kilku punktach różnią się od tych obowiązujących na zewnątrz. Dotyczą one między innymi rzutów wolnych, spalonych czy podań do bramkarza. Wiele osób pod dachem stosuje jednak po prostu przepisy z gry na trawiastym boisku.

Każdy przygotowujący się do gry w halówkę musi natomiast zaopatrzyć się w buty halowe. Adidas, Nike czy inni producenci przygotowują specjalne obuwie do gry na gładkiej powierzchni. Halówki Adidas czy Nike halówki od butów do gry na trawie odróżnia przede wszystkim podeszwa. Nie może posiadać korków, które kojarzą się z zieloną murawą. Optymalną przyczepność w hali zapewniają płaskie podeszwy wykonane z gumy, zwykle wyposażone w system niezbyt głębokich rowków. Oprócz stabilności na parkiecie takie rozwiązanie ma umożliwić dobrą kontrolę piłki.

Istotny jest również materiał, z jakiego wykonane są buty – najlepsze halówki są wytwarzane ze skóry naturalnej. Buty do gry w hali muszą być dobrze dopasowane do stopy, warto zwrócić również uwagę, by nie były zbyt ciężkie.

Piłka do gry w hali

Futsal wyróżnia również piłka, która jest przeznaczona do tej odmiany futbolu. Zwykle jest nieco mniejsza od standardowej piłki o rozmiarze numer pięć, używanej do gry na trawie. Powinna mieć obwód o długości od 62 do 64 centymetrów i ważyć 400-440 gramów. W futsal gra się piłką z tak zwanym niskim kozłem. Według przepisów, upuszczona z wysokości dwóch metrów ma odbijać się na wysokość 50-65 centymetrów. Jej lot powinien być przewidywalny i prosty. Często piłka do halówki jest też pokryta nieco inną powierzchnią niż ta na trawę.

Categories: Bez kategorii