Bramkarz, to niewątpliwie jedna z najważniejszych osób na boisku. Długie lata treningu, doskonalenie umiejętności bramkarskich, a także właściwie dobrane rękawice bramkarskie nieraz decydują o wyniku meczu. Przyjrzyjmy się tej ostatniej kwestii, jaką jest dobór rękawic bramkarskich. Zatem na co zwrócić uwagę wybierając rękawice bramkarskie?

Po pierwsze – przeznaczenie

Rękawice bramkarskie możemy podzielić na treningowe, ale również na te stosowane podczas meczu. Pierwsze z nich charakteryzują się specjalnym sposobem wykonania części chwytnej rękawic. Są wyposażone w piankę Soft, która pozwala na lepszy kontakt rękawic z piłką. Z kolei rękawice meczowe, wykonane są z materiałów najwyższej jakości, dzięki czemu deszcz lub wysoka temperaturą nie przyczyniają się do zmniejszenia skuteczności obrony piłki. Dodatkowo, część chwytna zazwyczaj wykonana jest wysokiej jakości materiału, jakim jest lateks, który dba o doskonałą przyczepność rękawic z piłką.

Po drugie – krój

  • Kolejnym, można powiedzieć najważniejszym kryterium podczas wyboru rękawic bramkarskich jest krój. Możemy wyróżnić krój:
    Rollfinger – rękawice bramkarskie o tym kroju mają za zadanie zwiększyć objętościowo część chwytną, co dzieje się za sprawą obszycia palców specjalną pianką. Takie rękawice będą doskonałe dla osób, których dłonie są nieco mniejszej wielkości.
  • Negative Cut – budowa rękawic bramkarskich opartych o ten krój pozytywnie wpływa na lepsze przyleganie rękawic do dłoni, a co za tym idzie – poprawia się właściwości chwytne piłki. Jest to zasługa paneli bocznych i specjalnej pianki, które zszyte wewnętrznym szwem pozwalają na wyżej wymienione funkcjonalności.
  • Flat – najpopularniejszy krój stosowany rękawicach bramkarskich. W tym przypadku, panel boczny także jest połączony z piankę, jednak szwy łączące są już widoczne na zewnątrz rękawic. Krój Flat uznawany jest za najbardziej wytrzymały, jednak zalecany jest głównie osobom początkującym.

Po trzecie – pianka

Wybierając rękawice bramkarskie powinniśmy się zastanowić nie tylko nad ich przeznaczeniem, czy krojem. Istotny jest także właściwy wybór pianki, którą to możemy przypisać do 4 różnych grup.

Rękawice bramkarskie z pianka Soft

Jeśli jesteś początkującym bramkarzem, to te rękawice są dla Ciebie. Rękawice z pianką Soft charakteryzują się dużą wytrzymałością, ale również relatywnie niską ceną. Doskonale sprawdzą się podczas amatorskich treningów piłkarskich, a także na boiskach typu Orlik.

Rękawice bramkarskie z pianką Supersoft

Tego typu rękawice bramkarskie wykorzystywane są przede wszystkim podczas meczów, ale sprawdzą się także na treningach. Wybierane są przez zawodników o wysokich umiejętnościach bramkarskich, głównie ze względu na fakt, że tego rodzaju rękawice są bardzo wytrzymałe, ale niestety łatwo ścieralne. Dlatego, też nie zaleca się ich stosowania na nawierzchniach sztucznych.

torby nike

Rękawice bramkarskie lateksowe

Rękawice bramkarskie lateksowe tzw. meczowe charakteryzują się znakomitym chwytem. Zazwyczaj stosowane przez profesjonalnych bramkarzy, podczas meczów wysokiej rangi. Niestety, należą one do tych mało wytrzymałych, dlatego na treningach nie będą spełniać swojego zadania.

Rękawice bramkarskie z pianką „Aqua”

Rękawice bramkarskie z pianką „Aqua” doskonale spisują się podczas gry w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Stosowane także podczas meczy w upalne dni, kiedy to murawa jest obficie zraszana.