Numer siedem to jedno z najbardziej niezwykłych oznaczeń, jakimi są znakowane stroje piłkarskie. Dzięki temu, że w takiej koszulce grała plejada świetnych zawodników, w czołowych europejskich klubach siódemka na plecach oznacza szczególne wyróżnienie. Jacy zawodnicy pracowali na renomę tego numeru?

Gwiazdy w Hiszpanii

Szczególną estymą numer siedem cieszy się w Realu Madryt. Występowali z nim bowiem piłkarze, którzy trwale zapisali się w historii klubu – i to już w latach 50. Wówczas występował z nim bowie Raymond Kopa, Francuz polskiego pochodzenia, zdobywca Złotej Piłki. Białe stroje piłkarskie męskie z siódemką były od tamtej pory zarezerwowane niemal wyłącznie dla największych gwiazd.

Po Kopie w Realu z tym numerem występowali bowiem Amancio Amaro, Juanito, Emilio Butragueno czy Raul Gonzalez. Ten ostatni przywdziewał ten trykot przez kilkanaście lat, wygrywając z hiszpańskim gigantem Ligę Mistrzów – i to aż trzykrotnie. Do jego osiągnięć nawiązał Cristiano Ronaldo, który przejął po nim numer siedem i wygrał Ligę Mistrzów… aż cztery razy. Słynny Portugalczyk z tym samym numerem występuje również po przenosinach do Juventusu.

Sławne siódemki w Anglii

Stroje do piłki nożnej z numerem siedem są jednak ważne również w historii innych klubów. W Manchesterze United niezwykłej wagi temu numerowi nadał David Beckham, który jednak po transferze do Realu musiał zadowolić się numerem 23 – siódemkę nadal zakładał Raul.

Numer siedem ma też wyjątkowe znaczenie dla innego angielskiego klubu w czerwonych koszulkach, czyli Liverpoolu. W barwach “The Reds” występowali z nim bowiem tak znakomici piłkarze jak Kevin Keegan czy Kenny Dalglish, którzy prowadzili klub do największych sukcesów. Dziś w Liverpoolu z siódemką występuje James Milner.

Categories: Bez kategorii