Przed laty posiadanie piłki było wyznacznikiem statusu na wielu polskich podwórkach i boiskach. To właściciel piłki decydował o tym, kiedy gra się zaczyna, a kiedy kończy. I choć producentów futbolówek było wiele, synonimem wysokiej jakości od lat pozostają piłki adidas.

Niemiecka marka produkuje sprzęt dla sportowców od 90 lat. Wtedy pojawiły się modele, które można określić jako pierwsze buty piłkarskie adidas. W tym czasie firma wypuściła też na rynek wiele modeli piłek dla futbolistów, które przeszły do historii.

W tym zestawie była najpopularniejsza piłka świata – adidas Tango. A wcześniej również adidas Telstar, protoplasta popularnych do dziś, biało-czarnych “biedronek”.

Zakłady adidasa wciąż dostarczają ciekawe modele piłek. Zachwycają się nimi profesjonalni zawodnicy, ale i ci, którzy w piłkę grają rekreacyjnie. Sprawdziliśmy, w jakich rozgrywkach dziś kopie się futbolówkami adidasa.

Piłki adidas – kultowa futbolówka z Ligi Mistrzów

Współpraca adidasa z Champions League rozpoczęła się na początku XXI wieku. Po raz pierwszy niemiecka marka przygotowała piłkę dla najważniejszych europejskich rozgrywek w sezonie 2001/2002. 

Nowa piłka od razu doczekała się kultowej sceny, do dziś powtarzanej w stacjach telewizyjnych całego świata. Zawdzięcza ją Zinedine’owi Zidane’owi. Francuz zapewnił Realowi Madryt zwycięstwo w finale z Bayerem Leverkusen, popisując się fantastycznym wolejem lewą nogą.

Od tamtej pory charakterystyczne gwiazdy pojawiają się na piłce w każdej kolejne edycji Ligi Mistrzów. Na ten sezon przybrały ogniste, żółto-pomarańczowe barwy. Stało się tak za sprawą piłki adidas Pyrostorm.

Na finał rozgrywek niemiecka marka szykuje nową odsłonę kultowej futbolówki. Prawdopodobnie będzie mieć białe gwiazdy na tle w mocnych, intensywnych odcieniach barwy błękitnej, czerwonej i żółtej.

Piłki adidas w europejskich ligach

Piłki adidas wyróżniają się w rozgrywkach pucharowych oraz międzynarodowych. Nie ma jednak co szukać ich w czołowych europejskich ligach. W tak zwanej “wielkiej piątce”, czyli rozgrywkach z Anglii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji, gra się piłkami konkurencyjnych producentów.

Najwyżej sklasyfikowaną europejską ligą, w której znajdziemy piłki adidas, jest austriacka Bundesliga. Między innymi dzięki sukcesom Red Bulla Salzburg te rozgrywki zajmują ósme miejsce w rankingu ligowym UEFA.

Oficjalną piłką ligi austriackiej jest adidas Conext 21. To zgrzewana termicznie konstrukcja o dynamicznym designie. Według producenta zdobienia piłki są inspirowane ruchem, a panele nawiązują do sześciu kontynentalnych federacji piłkarskich. Model tej piłki znajdziemy praktycznie w każdym dużym sklepie piłkarskim. Jednym z nich jest 11Teamsports: https://www.11teamsports.pl/category/pilki

Piłki adidas na mistrzowskie imprezy

Największy rozgłos przynoszą adidasowi piłki przygotowywane na wielkie turnieje. Pierwszą był wspomniany już Telstar, przygotowany na mistrzostwa świata w 1970 r. Od tamtej pory piłka adidasa co cztery lata gości na mundialu.

Do najbardziej znanych wersji na mistrzostwa świata należała piłka Tango, Teamgeist oraz Jabulani. Na ostatnim mundialu w 2018 roku królowała nowa wersja piłki Telstar. Również w 2022 r. w Katarze to niemiecka marka będzie odpowiadać za futbolówkę.

mistrzostwa świata 2018 piłki adidas

Piłka adidas Telstar na mistrzostwa świata 2018

Mistrzostwa Europy i Liga Narodów

Również UEFA przy organizacji największych turniejów współpracuje z adidasem. Niemiecka firma od 1984 r. dostarcza oficjalne piłki na mistrzostwa Europy. Przełom nastąpił w 2004 r., gdy na turniej w Portugalii adidas przygotował Roteiro. Była pierwszą piłką wyprodukowaną bez użycia szwów.

Dziś klejone panele to standard. W ten sposób powstała Uniforia, piłka przełożonego o rok Euro 2020. Jej nazwa powstała z połączenia słów “unity” oraz “euphoria”, czyli “jedność” i “euforia”. To właśnie te słowa miały być przewodnimi motywami imprezy.

Niemiecka firma dostarcza także piłki do innych ważnych europejskich rozgrywek – Ligi Narodów UEFA. Składa się z modernistycznych, nieregularnych paneli. Są na niej wszystkie kolory z logo rozgrywek – srebrny, czerwony, żółty, niebieski i zielony.

Ukraina i PKO BP Ekstraklasa

Takie same piłki królują na boiskach ligi ukraińskiej. To jedenaste rozgrywki Europy, których głównymi ambasadorami w Europie są Szachtar Donieck i Dynamo Kijów.

Od 2014 roku adidas jest również oficjalnym dostawcą futbolówek dla polskiej ekstraklasy. W tym czasie piłkarze Wisły Kraków, Lecha Poznań czy Legii Warszawa grali już Brazucą piłką Telstar oraz Uniforia. W 2021 roku, podobnie jak Austriacy i Ukraińcy, używają modelu Conext 21.